Audio Perfection Forum
FIRDACmicro v2 - Версия для печати

+- Audio Perfection Forum (https://www.audio-perfection.com/forum)
+-- Форум Цифровая обработка сигналов (https://www.audio-perfection.com/forum/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Форум Цапотворчество (https://www.audio-perfection.com/forum/forumdisplay.php?fid=44)
+--- Темы: FIRDACmicro v2 (/showthread.php?tid=903)

Страницы: 1 2


FIRDACmicro v2 - nazar - 06-25-2023

Усі сучасні мікросхеми цифро-аналогових перетворювачів для аудіо мають у своєму складі мультибітові Сігма-Дельта Модулятори з мультирівневим ЦАП й тим чи іншим різновидом DEM між цими блоками (повністю структура виглядає як ЦФ-СДМ-ДЕМ-ЦАП).
   

Модулятори бувають різних порядків, чим вищий порядок модулятора - тим менший шум у звуковій смузі і тим він більший за її межами.
Перевагою мультибітних модуляторів є більше відношення сигнал/шум при тій же частоті і порядку модулятора ніж у 1-бітових СДМ (5-бітовий СДМ в однакових умовах буде мати на 30 дБ краще відношення с/ш ніж однобітовий у смузі до Fmod/2).
Недоліками є шум, що залежить від рівня сигналу, і в першу чергу лінійність, оскільки розкид параметрів генераторів стабільного струму або резисторів або конденсаторів (залежно від типу ЦАП) в кілька відсотків призводить до суттєвих спотворень для боротьби з якими придумали блок динамічного підбору елементів (DEM).

DEM усереднює нелінійність мультирівневого цапа, але час усереднення обернено пропорційний частоті роботи модулятора і прямо пропорційний розрядності ЦАП, тобто чим вище розрядність вашого цап і чим нижча частота роботи модулятора тим більше часу треба для усереднення нелінійності. Різновид DEM першого порядку (що стоїть у 90% мультирівневих ЦАПів наприклад AK4399, AD1955, PCM1792, ES9018) не дуже добре усереднює нелінійність і має сильну залежність якості усереднення від рівня сигналу, і як будь-який СДМ 1го порядку дуже гадить паттернами(idle tones) як біля Fmod/2 так і такими, що напряму потрапляють у ЗЧ область.
Тому цифри спотворень виміряні на синусі для таких ЦАП немають нічого спільного з лінійністю на реальних музичних сигналах, але гарні цифри спотворень разом із гарними цифрами відношення с/ш дають змогу добре рекламувати й продавати продукцію.

Окремо можна відмітити WM8741/8742, в них було застосовано специфічний DEM 2го порядку (паттернів від нього немає навіть на Fmod/2!), ЦАП виконано не на однакових елементах, а зваженій матриці 1-2-4-8, що разом з частотою роботи модулятора у 256fs дало змогу зменшити час усереднення порівняно з конкурентами (6біт 64-128xб як от AK4399, PCM179x, AD1955 і т.д.) у 10-20 разів. (Але природньо через те, що застосовано матрицю 1-2-4-8, коефіцієнт гармонік на синусі вже не буде таким гарним як у цапах з однаковими елементами).
Також вони зробили модулятор малого порядку та якісно "заапсемплили" вхідний потік до частоти роботи модулятора. Але 8741/8742 через особливості/косяк дайки дико геморойна в застосуванні, що робить її використання в DIY розробках повністю неможливим.

Власне ЦАП в сучасних мікросхемах буває двох різновидів - неперервного часу (на виході неперервно струм або напруга) та дискретного часу (дискретно зарядом, різновиди Switched Capacitor, в основному застосовуються Direct Charge Transfer структури).
Перевагами ЦАП дискретного часу (SC dac) є фільтрація на переході з цифрового домену в аналоговий, що дає змогу зменшити чутливість до "білого" джиттеру й зменшити шум вище звукового діапазону. Недоліками є підвищене споживання струму живлення через наявність операційних підсилювачів(ОП) обов'язкових для такої структури, і, що дійсно для нас важливо - наявність динамічних спотворень через те що ОП завжди перебуває в режимі обмеження за швидкістю зміни напруги (slew rate limiting) і кодозалежному часі встановлення (settling time).

1-бітові СДМ і ЦАП:
Недоліками є менше (але кодонезалежне) відношення с/ш за тої ж частоти та порядку модулятора ніж у мультибітових СДМ, складність у дизерингу СДМ, менший досяжний коефіцієнт модуляції, потужні патерни(idle tones) в області Fmod/2 при малих вхідних сигналах (без сигналу й без дизерингу на виході потік то 010101 ... 0101), збільшення позасмугового шуму при зменшенні аудіо сигналу (потужність 1-бітового потоку завжди незмінна, перерозподіляється тільки спектр, якщо аудіо сигнал великий то ВЧ шум зменшується та навпаки).
Переваги, звичайно ж, такі: гарна (в ідеалі абсолютна) лінійність, що на синусі, що на аудіо сигналі однакова, менший струм споживання й займана на кристалі площа (через відсутність DEM і у 2^N меншого ЦАП).

Власне ЦАП може бути дискретного часу або неперервного часу, але також можливий ще один тип - FIRDAC.



FIRDAC or Semidigital FIR:
FIRDAC неперервного часу для 1-бітових СДМ вперше  запропонували Девід Су і Брюс Вулі в 1993 році.
   
Він являє собою реалізацію FIR фільтра цифровим та аналоговим методом одночасно, затримка реалізована цифровим методом, а коефіцієнти фільтра та суматор аналоговим. Коефіцієнти фільтра задаються струмом, а суматором виступає каскад перетворення струм-напруга (I/U).
   
АЧХ однієї з можливих реалізацій такого ЦАП для аудіо застосувань показано нижче (128tap)
   
Вихідний сигнал такого фільтра/цапа є еквівалентним мультирівневому ЦАП з дуже великою кількістю рівнів (розрядністю) але не має його недоліків, неточність струмів у цьому випадку призводить до зміни АФЧХ фільтра, а не до нелінійних спотворень як у мультирівневих ЦАП.

Перевагами FIRDAC неперервного часу є лінійність, при достатній довжині відмінне придушення позасмугових перешкод (відмінний "аналоговий" сигнал на його виході), дуже маленька чутливість до джиттеру, дуже невеликі вимоги до швидкодії(менш як 1 В/мкс) та смуги операційного підсилювача каскаду перетворення струм-напруга й відповідно відсутність динамічних спотворень.
Недоліками є велика займана площа кристала, потрібен дрібний техпроцес.

Синус 20 кГц 0 дБ при ЧД 44,1 кГц на виході ~75 tap FIRDAC (без будь-якої фільтрації у смузі до 400 МГц).
   

Розрядність, частота дискретизації, шум і хайрез:
Деякі люди вважають, що, щоб повноцінно слухати цифрові фонограми високої роздільної здатності необхідно мати великий динамічний діапазон(>120 дБ) і високу частоту дискретизації. Але насправді все трішки не так.
Рівень шуму на студії звукозапису становить 25-30 дБ, максимальне SPL класичних музичних інструментів за пару метрів від них не перевищує 110 дБ, тому максимально досяжний динамічний діапазон (ДД) некомпресованого запису (яких практично не буває) становить 80-85 дБ, що відповідає розрядності всього в 14 біт. Аналізуючи багато записів можна переконатися, що лише дуже мало з них мають реальне відношення с/ш в 80-85 дБ, здебільшого дуже добре якщо є 70-75 дБ с/ш. У домашніх умовах рівень фонового шуму більший, а максимальний SPL у АС рідко досягає 110 дБ за кілька метрів від них, тому ДД ще менше.

Висока частота дискретизації гарна тим, що на етапах аналого-цифрового та цифро-аналогового перетворення можна застосувати ЦФ з плавним спадом АЧХ щоб уникнути застосування brickwall ЦФ і пов'язаних з його застосуванням проблем у звуці.
Але на жаль записи з ЧД 96/192 кГц переважно робляться із застосуванням brickwall ЦФ і відповідно не дають майже ніяких переваг над 44.1, єдине, оскільки хайрез позиціонується як кращий формат, то сам запис, зведення й мастеринг часто виконуються на хорошому рівні, що дає змогу людям, які не дуже розуміються у цих питаннях говорити про однозначну перевагу хайреза нібито саме через високу розрядність і ЧД. Окремо варто згадати DSD, тут цих всіх проблем немає але є інші, проте якщо використовувати цей фільтр http://s-audio.systems/catalog/dsd-filter то можна отримати лише переваги DSD при використанні 1-бітових ЦАП.

Дещо про аліаси:
Для УМЗЧ з негативним зворотнім зв'язком найгіршими є перешкоди та шуми в області його частоти одиничного підсилення, яка у більшості підсилювачів лежить в області 0,5...1,5 МГц, тому аліаси та шуми (у випадку СДМ) на цих частотах повинні розташовуватись нижче -80..90 дБ. А це означає (враховуючи додаткове придушення sin(x)/x і використання ЦФ 2х..8х) що якщо не використовувати ФНЧ з апроксимацією Чебишева і Баттерворта, і не робити частоту зрізу занадто низькою (нижче 60 кГц вже занадто помітно), це виливається у використання ФНЧ мінімум 4 порядку. Для СДМ ще треба враховувати, що мінімально допустимий порядок ФНЧ повинен дорівнювати порядку модулятора для ефективного придушення позасмугових шумів.

Дещо про джиттер:
Джиттер - це нестабільність тактового сигналу. Представити(і поміряти) його можна у часовій області як нестабільність часу фронтів/спадів щодо їх ідеальних значень(TIE/period/cycle to cycle jitter) або в спектральній області як графік шуму на різних частотах відносно несучої (phase jitter). Вимірювання (якщо їх виконано коректно) в обох областях дають ідентичний результат, але вимірювання в частотній області є простішим, ніж у часовій, тому що наприклад щоб виміряти джиттер від 1 Гц і вище треба осцилограф який має крім великої частоти дискретизації ще й велику пам'ять щоб оцифрувати відразу 1сек з великою частотою дискретизації (4..20 Ггц)(розгортка в осцилографі діє як ФВЧ).
Джиттер впливає на вихідний сигнал ЦАП як збільшення шуму (якщо джиттер без спурів) або додається + модуляція сигналу іншими частотами(якщо фазноїс зі спурами).
Допустимим є такий рівень джиттеру (без спурів!) при якому не зменшується відношення с/ш ЦАП нижче відношення с/ш записів, а це як було сказано вище ~80 дБ с/ш. А це для більшості типів СДМ мс ЦАП виливається в інтегральне значення джиттеру в кілька одиниць і навіть десятків наносекунд. Найбільш жорстким критерієм може бути такий рівень джиттеру, при якому не погіршується відношення с/ш конкретної мікросхеми ЦАП, наприклад для PCM1792 щоб отримати с/ш в 120 дБ інтегральне значення джиттеру має бути не більше 300пс.
Але якщо джиттер зі спурами, то тут з'являється сильна залежність інтегрального значення джиттеру від типу ЦАП і від частоти спурів, але загалом у цьому випадку можна говорити про достатність інтегрального значення джиттеру для більшості типів СДМ мс ЦАП(крім фактично 1-бітників неперервного часу) в кілька десятків-сотню пікосекунд.

Дещо про слух:
Людське вухо фізично може розрізняти близько 500 частот, і близько 24 частотні області при шумоподібному сигналі. Одночасний динамічний діапазон слуху 90дб. Так, наш перетворювач акустичних сигналів в електричні зовсім "слабенький" якщо порівнювати з зором, але тут на допомогу йому приходить "сигнальний процесор" в нашому мозку. Через це маємо дві речі, ми можемо тренувати "слух"(тобто мозок) краще розрізняти азимут, спотворення і тому подібні речі, і нажаль те, що не тренований "слух" легко надурити. Наш мозок добре розрізняє відносні зміни, але не абсолютні.


RE: FIRDACmicro v2 - nazar - 06-25-2023

                   

Цей пристрій спроектовано без оверінжінірінгу і компромісів. Принципова електрична схема зображена нижче:
   

Так як S/PDIF наразі став використовуватись дуже рідко, в даному пристрої тільки один вхід - USB(PCM 16/24бит 44,1-192кГц, DSD64-512). Гальванічна розвязка не використовується, оскільки це не призводить до суттєвих змін паразитних земляних струмів "інтерконекту"(міжпристрійних і мережевих кабелів), через те, що міжобмоточна ємність мережевого трансформатора значно перевищує ємність гальванорозв`язки, і тому що гальванорозвязка це додаткове джерело EMI (у випадку ADuM щей відносно потужне). З тієї самої причини не використовуються феритові бусини в цифровому живленні (занадто сильно "світять") та імпульсне живлення пристрою.

Пристрій має вхід USB, реалізований на мс CM6631A в асинхронному режимі з оптимізованою самописною прошивкою, написаною на C. Тактовий генератор для CM6631A застосований з малим джиттером від фірми Epson. Внутрішні PLL CM6631A мають низький(<-120db) phase noise на частотах до +-200кГц відносно несучої, а  phase noise на вищих частотах немає значення, так як він придушується AFIRом.
   

ЦАПом для даної конструкції обрано FIRDAC UDA1334BTS з причин названих вище, а саме наявності спотворень, які мало залежать від типу сигналу, щоб отримати максимально не забарвлене звучання на відміну від мультибітових СДМ, де кожна зв'язка СДМ-ДЕМ-ЦАП має своє неповторне забарвлення, і чистого "аналогового" сигналу від цього типу ЦАП.

Для ЧД 44.1 кГц СДМ 5 порядку працює на частоті 5.6 МГц(128x), для 88.2 кГц на частоті 5.6 МГц(64x), а для 176.4 кГц на частоті 11.28 МГц(64x).

Осцилограми безпосередньо з виходу UDA1334BTS синусу 20кГц та меандру 1кГц (відповідає теоремі Котельникова-Шеннона), згенерованих у цифровому вигляді при ЧД 44,1кГц у смузі 400Мгц показано нижче:
       

Даний ЦАП не має диференційної структури, його PSRR є занадто низьким, тому він потребує дуже хорошого живлення та мінімального навантаження на виході. Живлення забезпечує паралельний стабілізатор з вихідним опором <10 міліОм та PSRR >130 дБ, а аналогова частина пристрою має великий вхідний опір.

Відмінні фільтраційні здібності Semidigital FIR дали змогу звести нанівець вплив джиттеру (спури залишилися важливими лише на частотах +-100кГц відносно несучої), та зробити мінімалістичну аналогову частину пристрою з ФНЧ всього 1-порядку з частотою зрізу у 80кГц виконану на операційному підсилювачі (ОП) в неінвертуючому включенні. Операційним підсилювачем працює один з самий лінійних і нейтральних по звуку NE5534 (нейтральний він, як і багато інших, при виконанні певних умов), також допустиме використання LT1468 і деяких інших.

Друкована плата двошарова розміром всього 8*10см, трасування виконане максимально ретельно з мінімізацією довжин доріжок та мінімізацією контурів живлення тощо. Застосовано секційний мережевий трансформатор, що дає змогу мінімізувати проникнення перешкод із мережі та земляний струм перешкод між пристроями. Невеликі габарити пристрою дають змогу ефективно інтегрувати його в підсилювачі для АС та навушників, тим самим мінімізуючи проблеми інтерконекту.
       

Спектр сигналу 1 кГц -10 дБ на виході пристрою в діапазоні від 0 до 40 МГц нижче, як бачите, жодних наведених перешкод від цифрової частини пристрою виявити не вдалося, будь-які позасмугові компоненти лежать нижче -90 дБ:
   

Допустима напруга на виході пристрою +-10мВ, в іншому випадку потрібна корекція номіналу резистора R1. Резистори R2, R3, R4, R5, R8, R9, R10, R12, R13, R15, R16, R17 обов'язково тонкоплівкові, конденсатори C1-C8 обов'язково NP0.

Драйвера для WinXP/Vista/7/8/8.1/10

Звучання цього пристрою сподобається любителям нейтрального звучання без «Вау! ефектів», що вимагає певної культури, а також системи високого рівня (незважаючи на невеличку ціну цього пристрою), яка просто недоступна для ~ 97% DIYєрів та меломанів, зате ЦАП буде «на виріст».

Даний пристрій не несе комерційної вигоди, а спроектований для отримання якісного звуку DIYєрами та меломанами при маленьких габаритах і невеличкій ціні. Для комерційного успіху потрібно робити пристрої з тих комплектуючих, що зараз у моді, використовуючи стереотипи сьогодення.


RE: FIRDACmicro v2 - SergioAS - 06-27-2023

Мої вітання усім поціновувачам якісного звуку. Не люблю писати відгуки, але тут не стримався. Я слухаю в основному компакт диски, основний ЦАП в системі Proceed PDP2 на PCM58, які були замінені на PCM58K, довгі роки я пробував різні ЦАПи, але остаточно зупинився на 58-х. Ще час від часу можу послухати старенький Philips CD100 на TDA1540D, так, не дуже детальний, але дуже комфортний звук. Також часами слухаю вініл. Але час рухається вперед і ось я розмірковував зібрати щось як файловий програвач з можливістю слухати усі сучасні формати, наразі зупинився на Raspberry Pi 3B+ і зайнявся пошуком гарного ЦАПа.
Так співпало що якраз з'явився FIRDACmicro v2 і була можливість взяти його на прослуховування. Малинка ще не зовсім готова, тому слухав його з ноутбука через Foobar2000 з встановленими дровами під ASIO, також встановлений фільтр Назара для DSD. ЦАП підключений до авторського підсилювача для навушників досить високої якості, навушники Meze Audio Elite. Для порівняння використовувався Hi-res плеєр Astel&Kern AK380 на 2xAK4490. З перших хвилин FIRDACmicro v2 вразив просто неймовірною детальністю, атакою, широкою сценою і точним опрацюванням усього діапазону частот, чути усі інструменти окремо, ніякої каші навіть на складних композиціях. Натурально передає масштаб та розмірність, запис у великому органному залі відчувається як у великому, у невеликому - як у невеликому, японські барабани звучать як потрібно, а не просто як звичайний барабан. Бас дуже швидкий і добре промальований. Звук у цілому надзвичайно нейтральний, немає жодного окрасу в усьому діапазоні, відмінна макродинаміка. Звук не набридає, не втомлює, хочеться слухати його годинами. Чесно вказує на усі недоліки запису і дуже до нього вибагливий. Але з іншої сторони, навіть у звичайних мп3 треках можно почути дуже багато нових деталей та нюансів.
Окремо хочу відзначити відтворення DSD. При хорошому записі звучання ЦАПа максимально аналогове, жодного натяку цифри, особисто в мене склалось враження, що слухаю якісний бобінний магнітофон.
У порівнянні з Astel&Kern AK380 можу відмітити в останньому невеликий окрас низьких і високих частот напевно через вплив AK4490 і трішки більшу глибину сцени.
При прослуховуванні на стаціонарній системі з хорошою акустикою відчувається нейтралітет ЦАПа - що подали, те й передав. Однозначно проситься у систему з хорошою роздільною здатністю і прекрасний варіант у систему на виріст.
Підсумую - ЦАП однозначно вартий уваги, стане сердцем Вашої системи, але будете змушені жити з його чесністю та безпристрасністю, але це вартує того. ЦАП однозначно залишиться в моїй системі, сподіваюсь назавжди, хіба Назар придумає щось нове).
Один недолік, як на мене, відсутність SPDIF входу, тому не можу напряму порівняти його з Proceed і послухати через нього компакт диски. Хотілось щоб SPDIF вхід був доступний хоча б як опція.
Усім мирного неба і якісного звучання.


RE: FIRDACmicro v2 - chapai - 06-29-2023

отличная штука. Я бы тоже поддержал идею про SPDIF б благо в чипе он уже есть. CD транспорт то как подключить?
И как приобрести платы, если будет доработка.


RE: FIRDACmicro v2 - nazar - 06-30-2023

(06-29-2023, 06:17 PM)chapai Написал:  благо в чипе он уже есть
то в якому?
(06-29-2023, 06:17 PM)chapai Написал:  CD транспорт то как подключить?
їх дуже мало хто використовує, чесно кажучи зараз то зовсім не актуально, лише для ТВ, але для нього простіше зробити цап з суто тослінк входом.
(06-29-2023, 06:17 PM)chapai Написал:  И как приобрести платы, если будет доработка.
доробка чого?


RE: FIRDACmicro v2 - _Ур_ - 06-30-2023

"В чипе" спдиф ВЫХОД, а не вход.

Назар, не обращай внимания, персонаж из Сан-Франциско невменяемый.


RE: FIRDACmicro v2 - Rinceweed - 06-30-2023

Викладаю свій первісний відгук. Я не вмію про технічні аспекти, я описую свої емоції та враження на третій день прослуховування FIRDACmirco.
Головна теза не змінилася — це найнатуральніший звук, що я чув у системах відтворення звуку. Тембральна правдивість для мого вуха максимальна з усього, що я колись чув раніше. Це те, що привертає увагу та вражає з перших секунд. І в музичних інструментах, і в сторонніх звуках, які зустрічаються на записах, вухо чує недоступну раніше чесноту. Наступне, що помічаєш, це передача нюансів на іншому рівні — завдяки суттєвому збільшенню обсягів аудіо змісту, що доноситься до слухача (це часто називають збільшенням роздільної здатності, але у цьому разі йдеться про новий рівень глибини звукової інформації, наче за атомами вчені знайшли електрони/фотони), у кожному музичному матеріалі я знаходжу неочікувані аспекти, деталі, нюанси, які здатні розповісти окрему історію, захопити увагу, визначити нові акценти. Відчуваю себе археологом, який відкрив новий шар розкопок, тут стільки тепер копати — не перекопати.
До швидкості атак, окресленості звуків, розділення інструментів, глибини сцени — жодних претензій. У тестових треках на глибину сцени звуки реально почали віддалятися від слухача, а не просто ставати тихшими. Звук стає частиною простору, у якому ти перебуваєш, відчуття присутності зашкалює. Помітно більшим став динамічний діапазон, різниця між тихими й голосними звуками найбільша, з усіх систем, що в мене були. Тепер цікаво вислуховувати самі дрібні компоненти музичного твору, яких, як виявляється, дуже багато в улюбленій музиці, яку, здавалося б, мав би знати достеменно.
А ще вражає тендітність відтворення, наче замість грубих мазків музичне полотно відтепер креслиться дрібними штрихами, які відкривають для вуха безліч нових фонових візерунків, дарують голосам співаків автентичність, а інструментам особливу емоційність.

І тут ми підходимо до важливого аспекту. Особливо у порівнянні з моїм улюбленим Фокусом 4 з часом стає помітно, що Фірдак програє Фокусу як варіант фонового прослуховування музики, бо Фокус вміє з кожного треку робити цікаву історію, захопливу пригоду. Тоді як Фірдак жодним чином не прикрашає звук, не додає нічого свого, не має своєї «подачі». Але зате він дає вибагливому слухачеві змогу відкрити красу, яку не почуєш «у перекладі», показує те, що приховано від неуважного вуха, дає змогу відчути серце й сенс музичного твору, дихати в його ритмі. Це як різниця між кіно та книжкою — кіно передає лише інтерпретацію книжки. Ще одна аналогія допомагає усвідомити різницю між Фірдаком й іншими ЦАПами: різниця між дубляжем і оригіналом. Інші ЦАПи «роблять дубляж», іноді блискучий, у деяких випадках навіть цікавіший за оригінал, але переважно дубляж не доносить десь 40 % кайфу від кіно — не чути оригінальних голосів, інтонацій, емоцій, помилки перекладу крадуть сенс фраз тощо. Ось тут Фірдак виступає як оригінальна доріжка. Яка потребує більше зусиль для опановування, але дарує більш виточений та багатий досвід вибагливим глядачам.
Цей ЦАП для музичних гурманів, які шукають витончених, нештучних аудіо-насолод, тих, хто прагне того самого «чесного звуку». З появою FIRDACmicro святий грааль Hi-Fi (high fidelity — висока вірність відтворення) наблизився до меломанів, як ніколи раніше. Це найдостовірніший звук, що я чув, дуже раджу спробувати, це може змінити ваш ЦАПо-світогляд)


RE: FIRDACmicro v2 - nevermind - 06-30-2023

Дуже дякую за огляд, окреме дякую за мову :)


RE: FIRDACmicro v2 - Rinceweed - 07-02-2023

Також окремо варто зауважити, що тепер не буває «каші» — у будь-якому треці, що я слухав, можна почути всі елементи музичного полотна, всі інструменти, всі звуки та призвуки. Як справедливо вчора зауважив гість, акомпанемент тепер ніколи не заважає вокалу, ти гарантовано чуєш всі нюанси голосу, навіть за умов щільного акомпанементу, навпаки, краще стало чути, як музика відтіняє та акцентує вокал.


RE: FIRDACmicro v2 - chapai - 07-03-2023

(06-30-2023, 02:51 AM)nazar Написал:  
(06-29-2023, 06:17 PM)chapai Написал:  благо в чипе он уже есть
то в якому?
   
Или я чего то не допонимаю?

(06-29-2023, 06:17 PM)chapai Написал:  CD транспорт то как подключить?
їх дуже мало хто використовує, чесно кажучи зараз то зовсім не актуально, лише для ТВ, але для нього простіше зробити цап з суто тослінк входом.

так есть же уже DAc - зачем еще один?
Вполне бы удобно CD слушать. у меня их есть.
И мне в коробочке DAC не нужен - я в корпус сидюка его воткну.
В идеале бы и плата с коннекторами с одной стороны.
Или предполагается только все устройство целиком и спаянным? Мне для пересылки было бы проще только платы, без трансформатора, все равно он не подойдет..

(06-29-2023, 06:17 PM)chapai Написал:  И как приобрести платы, если будет доработка.
доробка чого?
если возможно добавить SPDIF на плату. Ну или как минимум включить его в фирмвари - как я понимаю по умолчанию выключен. Но все целиком на плате как то естественней.



RE: FIRDACmicro v2 - mellowman - 07-03-2023

(07-03-2023, 08:42 PM)chapai Написал:  если возможно добавить SPDIF на плату. Ну или как минимум включить его в фирмвари - как я понимаю по умолчанию выключен. Но все целиком на плате как то естественней.

https://www.audio-perfection.com/forum/showthread.php?tid=462&pid=24858#pid24858


RE: FIRDACmicro v2 - nazar - 07-04-2023

(07-03-2023, 08:42 PM)chapai Написал:  Или я чего то не допонимаю?
Саме так, це вхід в комп`ютер

(07-03-2023, 08:42 PM)chapai Написал:  Или предполагается только все устройство целиком и спаянным?
Йес


RE: FIRDACmicro v2 - Вергилий - 07-04-2023

Привет Назар, пара вопросов
1) Если пк не заземлен, не озадачится ли усилитель при отсутствии гальванической развязки у цапа?
2) Дифф. включение не имеет смысла или не оправдано экономически в данном случае?
3) Предполагается ли использование софтовой обработки на пк? ну дизеринг там добавить к примеру


RE: FIRDACmicro v2 - nazar - 07-04-2023

1) не вижу механизма для этого, да и насколько я знаю еще никому не удавалось
2) не оправдано экономически, тут и так при очень высоком качестве соотношение цена\качество стремится в космос.
3) ну это уже хотелки юзера


RE: FIRDACmicro v2 - MirrorMan - 07-07-2023

Вітаю. Вчора у Mr Rinceweed слухали музику. І порівнювали звучання пристроїв, а саме: двох Focus-2 (один оригінальний, інший трохи допрацьований), Focus-4 і FIRDACmicro-2. Порівняння було доволі довгим, навіть з антрактом - дякую господарю за бадьорий чай, пристрої і "референсні" треки змінювались не один раз у різній послідовності. Прослуховування відбувалося увечері, але дивно, що моя фізична втома, після доволі насиченого дня, кудись поділася, а мій ентузазізьм навпаки пропорційно зростав.
Мені не дуже подобаються при порівнянні будь яких пристроїв дійсно високого рівня односкладові терміни "краще-гірше". В таких випадках більш відповідне висловлювання - по іншому. Наприклад, мені сподобався один з Фокусів-2 за свою емоційну подачу, хоч і його роздільна здатність була на "останньому" місці. Але з'ясувалося, що ось у звучанні Фірдак є і емоційність, і роздільна здатність. І коли ми вже зупинились і послухали музику з ним трохи більше, то навіть встигли порівняти два USB кабелі: саморобний (дякую моєму товаришу Олександру) і фірмовий господаря. І тут той ж самий випадок, коли з будь яким із дротів звучання залишається на високому рівні, коли чотири інструменти в аудіофілському треку дуже чітко розташовані у просторі, причому спочатку починають грати два і це сприймається, як звичайне стерео і тут, можна сказати зненацька, несподівано вступають два інших музиканти з двох окремих місць посередені, але вплив на подачу кожного з цих дротів суттєво відрізняється.
Певний культурний шок я відчув, коли потримав у руках, точніше в руці цей дійсно мікро-пристрій. Умовно як три коробки сирників...дуже дивне і якесь приємне відчуття. Подяка Назару ще й за естетичне задоволення. Костя, ще раз дякую за запрошення.


RE: FIRDACmicro v2 - Endorphin - 07-26-2023

Доброго времени суток , а какой регулятор громкости посоветуете к этому Цапу чтобы всё не испортить ?


RE: FIRDACmicro v2 - Andrii - 08-04-2023

Усім доброго дня. Продублюю на форумі свій відгук про FIRDACMICRO, який я залишив у одному аудіо-чаті, бо девайс дійсно вийшов видатний.

Ну шо, хлопці! Здається я готовий висловити свій попередній (бо далі безумовно буде) відгук про FIRDACMICRO, бо саме зараз слухаю його і кайфую НЕЙМОВІРНО!
Почну з того, що порівнював я його з моїм доволі скромним, але від того не менш цікавим ЦАПом - Starting Point на TDA1543, яка працює у NOS режимі. Цей ЦАП випадково опинився у мене у системі і так мені зайшов його звук, що міняти його на щось не виникало думки більше року. Аж тут Костя розбудив мій інтерес, своїм постом про новий ЦАП від Назара, який до того ж коштує трохи меньше ніж поважна аудиофільска розетка. Подумавши десь 0.3 секунди, я пішов робити замовлення і десь місяць потому очікуваний ЦАП опинився у мене в руках.
Щоб відгук був не дуже солодкий, почну з умовно негативних моментів, які я відмітив про себе, у розсудах про FIRDACMICRO. Чому умовно? Тому, що жоден з цих моментів не вплинув на мою думку, щодо звучання цього пристрою і пишу я їх суто для того, щоб у вас не склалося думки наче я занадто завзято викупав ЦАПчик у меду.
Момент перший: не можу не відмітити незручність комутації ЦАПу, яка скоріш за все проявить себе у будь-якій системі. Справа у тому, що кабель живлення та цифровий ЮСБ кабель треба під'єднувати до ЦАПу з однієї сторони, у той час як аналогові виходи знаходяться з іншої. Тобто органічно вивести усі комунікаційні провода "за спину" ЦАПу не вийде, що може декому сильно не сподобатися.
2. Не знаю чи то пов'язано з тим, що сьогодні Тайдал проапгрейдився до 24/192, чи то з особливостями устрою мого цифрового транспорту, чи то все ж таки "провина" FIRDACMICRO, але перемикання між треками альбому в мене займає реально дофіга часу - десь секунд 20, а то й більше. Таке враження, що програю якийсь велетенський файл, якому потрібно кожен раз довго та нудно пролізати у кеш аж доти, поки не з'явиться можливість його слухати.
Все! Негативу далі не буде) Погнали знайомитись зі звуком!
Після першого включення FIRDACMICRO, була швидка фаза непорозуміння, яка так само швидко закінчилась, після того як я згадав слова Назара, з його власного опису можливостей ЦАПу - "Грає без вау-ефекту" (не дослівно, але контекст вірний). Слухаючи далі у голову стали приходити слідуючи асоціації: грає дуже рівно, може навіть занадто рівно, у міру детально і при цьому без жодних дратуючих факторів (по типу сибілянтів чи скривлень), але якось не вистачає емоцій, наче все на місті і на вельме непоганому рівні...але ж не захоплює!
Вирішив порівняти зі своїм TDA1543. У FIRDACMICRO більше інформації у ВЧ регістрі, краща роздільна спроможність, кількісно меньше НЧ, але вони більш якісні, помітно меньше скривлень. Але при цьому у TDA1543 є емоції! Жіночій вокал звучить звабливої, пристрасно і викликає відгук у серці, у той час як FIRDAC подає музику у більш аналітичному напрямку.
Вирішив, що треба слухати далі, бо явно доведеться трохи звикнути та адаптуватись до незвичного для мене звучання системи. Тут треба відмітити, що усі ці висновки були зроблені під час прослуховування системи вдень, коли поряд були дружина з дитиною і нормально сконцентруватися на музиці у таких умовах звісно що не дуже виходило. Але настав вечір, Малий та Кохана піднялись на другий поверх, щоб вкладатися спати, а я залишився на одинці, в очікуванні можливості зробити другий захід з FIRDAC'ом.
Почавши прослуховування нічого принципово не змінилось. Слухати віртуозні гітарні паси Аль Ді Меоли було доволі скучно і я вирішив переключитись на жіночій вокал. Тут знову ж зауважу, що я впринципі звик слухати музику трохи тихіше, ніж верхній рівень комфортної гучності. Але так вийшло, що альбом Аль Ді Меоли був написаний доволі тихо і коли я перкмкнувся на наступний альбом з вокалом - гучність стала помітно вище, після чого я відразу захотів встати та зробити тихіше...але цього так і не сталось, бо наступні пів години я просто сидів та намагався трохи вгамувати свої емоції, слухаючи такий вже знайомий мені альбом так - як ніколи ще не доводилося!
В англійському аудиофільскому слензі є такий термін як "big sound". Переклад всім зрозумілий, але я ніколи не чув, щоб у нас цей термін застосовували, описуючи звук. "Крупні образи" чув, а ось "Великий звук" якось ні. Так от, сталося так, що випадково почавши слухати FIRDACMICRO, на гучності яка була трохи вище звичної для мене, я немов розвіяв чари, розірвавши "ланцюги", якими той був скований, бо у з перших слів пісні я буквально усім своїм тілом відчув "ВЕЛИКИЙ ЗВУК"!
Голос співачки немов співав переді мною не з звичної "точки", розміром з умовну тарілку для основного блюда, а натомість зайняв увесь проміжок між полом та стелею! Великий, об'ємний, масштабний та вражаючий звук, з повною відсутністю подразнюючих факторів, заповнив мою кімнату та ввів мене в ступор! Зрозумійте мене вірно - не те, що гучність була якась величезна і те, що я відчув було зумовлено звуковим тиском надриваючихся колонок! Абсолютно ні! Натомість звук отримав масштаб, який я досі не чув! Немов мої полочники виросли до розмірів 6ти полосних АС, зайнявши увесь простір між полом та стелею і обдаючи мене хвилею ВЕЛИКОГО ЗВУКУ! Щось подібне я чув, коли цього року відвідав Hi-Fi шоу у Брістолі, але тоді майже кожне таке звучання АС, супроводжували сильні викривлення, зумовлені не підходящим приміщенням для сетапів такого гатунку. Деколи викривлення були такі сильні, що неможливо було слухати взагалі (згадую рупори у малій кімнаті). Але мій ВЕЛИКИЙ ЗВУК був чистий та вільний від подразнень! Співачка зривалась на високих нотах, але я не чув жодного натяку на дисторсію - тільки природне підхрипуваня голосових зв'язок! Це була просто фантастика!
І ось хвилин через 30 я все ж таки знайшов в собі силу поставити альбом на паузу та написати цей відгук, поки не згаслі емоції.
Я неймовірно радий, що став власником справжнього витвору мистецтва, без перебільшення неймовірно талановитого аудіо інженера, який не зважаючи на тяжкі часи знайшов час та натхнення для реалізації ідеї з побудову цікавого аудіо концепту! FIRDACMICRO - це ЦАП який купивши, не має сенсу продавати навіть якщо буремний шлях аудиофілії знову виведе на зустріч новим пошукам "кращого" або просто чогось нового, бо в мене є відчуття, що цей "малюк" у моїй системі відчуває себе трохи обмеженим певними рамками і для того, щоб остаточно вивільнити увесь свій потенціал, треба спробувати його сили, оточивши компонентами з вищої ліги.
А для тих, хто стане власником FIRDAC, в мене тільки одна порада: дайте цьому "Малюку" трохи більше гучності і може у вашу хату завітає справній ВЕЛИКИЙ УКРАЇНСЬКИЙ ЗВУК!


RE: FIRDACmicro v2 - goiihik - 09-10-2023

Доброго дня, шановне панство!
Все написане прошу сприймати як субєтивну думку (ніколи не вважав себе власником абсолютного слуху)
Для початку вирішив спробувати з навушниками, але занадто детальна прецизійність та недостатня ґрунтовність в нижньому регістрі підштовхнули мене до експериментів з АС
Сетап:
ЦАП: FIRDACmicro v2
Підсилювач: Отало
Акустика: JPW 202 та 25 АС-027 «Амфитон»
Для початку,  послухав декілька композицій жанрі  блек-метал, дум-метал для розуміння наявності чіткості  та деталізованості звуку, та маю сказати цап без зусиль це все відтворює, немає ні найменшої каші чи змазаності.
Далі, для розуміння динамічного діапазону, прослухав  Чайковский – 1812 Overture, і знаєте на повній гучності я нарешті почув цю динаміку від найтихіших моментів, до «пострілів гармат» все розбірливо не змазано і головне не виникає відчуття спотворень на великих рівнях сигналу. Дуже погано що сусіди не зацінили))
Далі було прослухано дуже багато записів гарної якості (оцифровування вінілу від домашніх вінілодрочерів мене, по якості, на вказаному сетапі, явно засмутили)
Хочу сказати що ЦАП ніби створений для роботи з підсилювачем та виликими АС. Тут зявляється все і потужний низ , скажена деталізація на середині та верхах (яка не втомлює, а затягує), відсутність різного роду аліасів, піску та іншого діджитал шіту)
Скажу коротко: те, як ЦАП справляється з композиціями доведе вас до звукового екстазу…

Ще більш цікавим є те що по апаратній частині це доволі простий пристрій, але видає звук такого рівня!
Однозначно рекомендую!

PS. З приводу роботи на навушники не було багато часу на експерименти, тому, можливо, не підібрав правильний (достатній за якістю) сетап.


RE: FIRDACmicro v2 - Maxxutk0 - 01-29-2024

(06-25-2023, 11:04 AM)nazar. Написал:  Даний пристрій не несе комерційної вигоди, а спроектований для отримання якісного звуку DIYєрами та меломанами при маленьких габаритах і невеличкій ціні. Для комерційного успіху потрібно робити пристрої з тих комплектуючих, що зараз у моді, використовуючи стереотипи сьогодення.


Дякую за Вашу працю, але дещо не розумію через необачність та відсутність досвіду. Проект націлений на повторення, якщо я правильно зрозумів. Чи можливо було б дістати архів з файлами друкованих плат чи наразі проект є комерційним? Або можливо придбати плати? Дякую за відповідь.


RE: FIRDACmicro v2 - nick4prog - 01-30-2024

(01-29-2024, 11:50 AM)Maxxutk0 Написал:  
(06-25-2023, 11:04 AM)nazar. Написал:  Даний пристрій не несе комерційної вигоди, а спроектований для отримання якісного звуку DIYєрами та меломанами при маленьких габаритах і невеличкій ціні. Для комерційного успіху потрібно робити пристрої з тих комплектуючих, що зараз у моді, використовуючи стереотипи сьогодення.


Дякую за Вашу працю, але дещо не розумію через необачність та відсутність досвіду. Проект націлений на повторення, якщо я правильно зрозумів. Чи можливо було б дістати архів з файлами друкованих плат чи наразі проект є комерційним? Або можливо придбати плати? Дякую за відповідь.
Автор дав схему, а також фото ДП, при бажанні можно скопіювати хоча б аналогову частину цього ЦАП. А взагалі, нічого складного немає, можна ДП розробити і свою, наприклад БЖ прибрати і цифрову частину зробити модульну (Amanero, XMOS).